1. קטלוג מוצרים
  2. קנאביס וטיפול במחלות
  3. קנאביס רפואי פוסט טראומה

קנאביס רפואי פוסט טראומה

הפרעת פוסט טראומה, העונה גם לשם "הלם קרב" או הפרעת דחק, היא הפרעה מאוד ידועה והיא יכולה להגיע בגלל סיבות שונות ומגוונות. למעשה, כ9% מהאוכלוסייה הכללית עלולה לסבול מהתופעה הזאת, כאשר אצל כל אחד מהסובלים התופעה תבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ובעוצמה משתנה. יש אנשים שסובלים מפוסט טראומה ואינם ישנים בלילה, אחרים צועקים תוך כדי שינה ואחרים סוגרים את עצמם בבית ולא מסוגלים להתמודד עם סיטואציות חברתיות שונות. אותם אנשים שסובלים מפוסט טראומה למעשה מתמודדים לא רק עם הטראומה עצמה, אלא גם עם ההשלכות שלה על חייהם, כי הם סובלים לרוב מחרדה ובדידות. משמעות הדברים היא שחלק מהאתגר שמופיע בניסיון לעזור לאותם אנשים, כולל למעשה את השאלה: כיצד נוכל לשפר את חיי היומיום שלהם והאם יש דרך שבעזרתם נוכל להקל עליהם את ההתמודדות.

 

כיצד נגרמת בפועל פוסט טראומה?

 

ברוב המקרים כאשר מדברים על פוסט טראומה, למעשה מדברים על מצב שבו האדם נחשף לאירוע קיצוני וטראומתי כלשהו וממשיך מאוחר יותר לחוות אותו בעוצמה משתנה. במדינה למודת טרור ומלחמות כמו ישראל האירועים הטראומתיים יכולים להיות, למשל, חשיפה או הימצאות באירוע טרור, הימצאות בשדה קרב וכדומה. מנגד, אנחנו רואים שגם אירועים אישיים כמו תאונה, תקיפה, אונס וכדומה עלולים להוביל למצב של פוסט טראומה, ולכן למעשה ניתן לראות שזה מצב שגם נשים וגם גברים עלולים לסבול ממנו. יתרה מכך, הספרות מלמדת אותנו על כך שאומנם כמעט תמיד הפוסט טראומה היא תגובה לאירוע שקרה לאותו אדם בעבר, אך יש מקרים שבהם תתפתח אצלנו פוסט טראומה כי היינו עדים לאירוע נורא שקרה למישהו אחר.

 

ההיבט הפיזיולוגי של פוסט טראומה

 

כאשר אנחנו נמצאים באירוע טראומתי, למעשה הגוף שלנו מגיב ולא רק הנפש. זה קורה בגלל אותו מנגנון הישרדותי שקיים גם אצל בעלי חיים וגם אצל בני האדם ועונה למעשה לשם: FIGHT OR FLIGHT – כלומר, ברח או הילחם. תגובה זו יוצרת שינויים פיזיולוגיים שונים בגוף שלנו, ולמעשה כל אחד יוכל להגיב אחרת: להישאר ולהילחם או לברוח, אך שתי התגובות תהיינה קיצוניות ביותר. חשוב להבין שכאשר אנחנו נמצאים בשגרה, למעשה הגוף עסוק באיזון המשאבים והאנרגיות שלו, ואילו כאשר המצב קיצוני, הוא עובר מיד למצב של הישרדות.

 

איך מאבחנים בפועל פוסט טראומה?

 

כשמתעורר חשד שאדם סובל ממצב של פוסט טראומה חשוב כמובן לבצע אבחון מדויק. למעשה אנחנו רואים שהאבחון מסתמך על אירוע טראומתי שקרה לאותו אדם בשילוב סימפטומים שונים שיכולים להעיד על פוסט טראומה. למשל, אם אישה עברה אונס נוראי והיא מתחילה להתבודד בביתה ואינה מסוגלת לשאת מצבים חברתיים שונים, טבעי שנחשוב שמדובר על עוד מקרה מצער וקשה של פוסט טראומה. חשוב לדעת שמי שסובל מפוסט טראומה למעשה חווה את אותו אירוע מצער וקשה כל הזמן, כאילו הוא חוזר על עצמו ואינו נותן לו מנוח.


האירוע עלול להופיע גם בחלומות ובצורה כזאת, למעשה, אותו אדם שסובל מפוסט טראומה לא מוצא לו רגע אחד של שקט ושלווה. זה מה שמקצין עוד יותר את המצב ומוביל לכך שאנשים שסובלים מפוסט טראומה ירגישו רע יותר ויותר ויהיה להם מאוד קשה לחזור לתפקוד רגיל. עם הזמן אנשים שסובלים מפוסט טראומה עלולים לאבד עניין בפעילויות חברתיות שונות ואפילו כלפי אנשים אהובים הם עלולים להרגיש ריחוק. הזמן והריחוק רק מחמירים את המצב שכן אותם אנשים עלולים גם להיכנס לדיכאון ולסבול מאינספור תופעות אחרות כמו חרדה וכדומה. חשוב להבין שכאשר מדברים על סימפטומים שונים של פוסט טראומה, מדברים גם על תופעות פיזיות ולא רק על ריחוק חברתי. זה יכול לבוא לידי ביטוי בסיוטים בלילה, בזיעה קרה ועוד.

 

קנאביס רפואי פוסט טראומה - כל ההיתרנות

השאלה כיצד להתמודד עם פוסט טראומה חוזרת אצל כל משפחה שיש בה אדם שסובל מהתופעה הזאת. כאמור, בישראל יש לא מעט אנשים שמתמודדים עם פוסט טראומה בגלל סיבות אישיות או ציבוריות, ותמיד השאלה כיצד נוכל להקל על סבלם עולה. לכן, אם גם אצלכם בבית אחד מבני המשפחה סובל מהתופעה, כדאי שתדעו שיש מה לעשות היום בנידון. ראשית, כמובן שצריך לאבחן את הדברים ולהבין מדוע זה קורה, מה הגורם הספציפי לכך והאם אכן מדובר על עוד מקרה של פוסט טראומה. שנית, אם חשבתם לרגע שהפתרון היחיד יכול להגיע בדמות כדורים כימיים שונים שמשפיעים על התודעה ולעיתים גם מטשטשים את האדם ואת תפקודו, דעו שזה לא מדויק.


למעשה, אחד מהטיפולים הנפוצים ביותר שאנחנו רואים במצבים כאלה בשנים האחרונות הוא הטיפול באמצעות קנאביס רפואי פוסט טראומה. מעבר להיבטים הפיזיים, כיום גם רקע נפשי מהווה בסיס לגיטימי לקבלת אישור לצריכת קנאביס רפואי, ואפשר להבין מדוע. ככל שנערכים יותר ויותר מחקרים בתחום הזה אנחנו רואים בצורה יותר ויותר ברורה: קנאביס רפואי מסייע גם ברמה הנפשי. לכן זה לא משנה אם מדובר על אדם שסובל מפוסט טראומה, מלחץ, ממתח או מדיכאון, כי בכל מקרה זה יכול להיות פתרון שישפר בצורה משמעותית את איכות חייו של אותו אדם.

 

קנאביס רפואי פוסט טראומה - טיפול ללא תופעות לוואי


אם אתם תוהים איזה יתרונות יש לקנאביס הרפואי בטיפול בפוסט טראומה חשוב שתבינו שהוא לא רק מרגיע ומשכך את הכאב ואת הלחץ הנפשי, אלא גם אין לו תופעות לוואי משמעותיות. למשל, אם ננסה לעשות השוואה בין צריכת קנאביס רפואי ובין צריכה של כדורי הרגעה כימיים שונים, אנחנו נראה שכדורי ההרגעה עלולים להיות ממכרים. לעומת זאת, במקרה של קנאביס רפואי, הסיכוי לכך קטן. בנוסף, בניגוד להרבה תרופות וטיפולים אחרים אשר למעשה גורמים לאדם לכהות חושים, הרי שגם קנאביס רפואי זה לא קורה (ואם כן, כדאי לשנות את הזן או את המינון שצורך המטופל). מי שצורך את הקנאביס לא באמת מאבד את החיבור שלו למציאות ולא מרגיש את אותו טשטוש ועייפות שכן עלולים להופיע מצריכה של תרופות אחרות המכילות חומרים כימיים שונים. למעשה, אנחנו רואים שבשנים האחרונות עוד ועוד אנשים אשר מוגדרים כסובלים מפוסט טראומה מקבלים רישיון לצריכת קנאביס רפואי פוסט טראומה וזה לא במקרה.


לכן, אם גם אתם רוצים לעזור לחבר אהוב או לקרוב משפחה שסובל מפוסט טראומה בגלל סיבה כזו או אחרת, כדאי יהיה להתחיל לפעול בכיוון הזה עוד היום. חבל לדחות את הדברים, שכן עוד יתרון משמעותי מאוד שיש לצריכת קנאביס רפואי, זו העובדה שההשפעה שלו לרוב תהיה מהירה. חשוב להבין שאומנם אפילו הקנאביס הרפואי לא יעלים את מה שקרה ולא "יתקן" את אותו אדם שסובל מפוסט טראומה, אך מצד שני, הוא כן יכול לסייע בהתמודדות. הרבה פעמים כל מה שנרצה הוא לעזור מעט לאותם אנשים, להחזיר אותם קצת למסלול החיים הרגיל ולראות אותם יותר רגועים. לכן, אם בעזרת קנאביס רפואי, שאפשר לא רק לעשן אלא גם לצרוך באידוי או בעזרת טיפות של שמן, ניתן יהיה להשיג את המטרה הזאת . 


logo בניית אתרים