1. קטלוג מוצרים
  2. קנאביס וטיפול במחלות

בית מרקחת קנאביס

מספר המוצרים בסל : 0

קנאביס וטיפול במחלות

הקנאביס נמצא בשימוש בקרב בני האדם כבר 5000 שנה, והיא עשוי להיות יעיל במקרים רבים. להלן תחומי השימוש בקנאביס בקרב סוגי מחלות שונים:


קנאביס לטיפול בסרטן

 כמעט כל אחד מאתנו מכיר לפחות אדם אחד או יותר שחלו בסרטן. מדובר במחלה קשה, בעלת השלכות משמעותיות על מהלך החיים של החולה ובני משפחתו. השימוש בקנאביס לטיפול בסרטן נחקר כבר שנים רבות ונמצא כי הוא גורם להקלה על הסימפטומים של המחלה ועל תופעות הלוואי של הטיפולים השונים בה ובנוסף פועל וקיימות עדויות כיהוא מסייע לכיווץ גידולים ומניעת התפשטות גרורות וייש המאמינים כי הוא מסוגל להביא לריפוי. יתרונות הקנאביס באים לידי ביטוי ביכולת שלו להשפיע במהירות ומיעוט תופעות הלוואי, בוודאי בהשוואה לטיפולים שחווים חולי סרטן.

השימוש בקנאביס עוזר להקל על הסימפטומים של המחלה והטיפולים הכרוכים בה. חומר ה- THC, משמש כמשכך כאבים חזק והוא מעניק הקלה רבה בבחילות ובהקאות (תופעת לוואי נפוצה של הטיפול הכימותרפי) ובנוסף, מעורר תיאבון ובכך מונע מהחולה להגיע לתת משקל (תופעה נפוצה בקרב חולי סרטן.)

מלבד ההקלה על הכאב, תפקיד הקנאביס בא לידי ביטוי גם שיפור מצב רוחו של החולה. רבים מחולי הסרטן חווים דיכאון וחרדה במקרים רבים והשימוש בקנאביס עשוי להקל על הקשיים הנפשיים ולשפר את מצב הרוח.

קנאביס לטיפול בכאב

כאב כרוני הוא מצב בריאותי קשה המשפיע באופן דרמטי על חייהם של מאות אלפי ישראלים הלוקים במחלות כאב.  המטופלים נאלצים כדי להילחם בכאב להתנסות בשלל טיפולים ותרופות החושפות אותם לתופעות לוואי, סכנת התמכרות ואפילו למוות.

הטיפול בקנאביס הוכיח עצמו כמשכך כאבים יעיל ובעל תופעות לוואי שאינן קשות ומסוכנות ולכן מטופלי כאב רבים שעברו לצרוך אותו, חווים ירידה בעוצמת הכאב המאפשרת להם לצמצם את מינון תרופות המרשם בצורה דרמטית ואפילו לחלוטין.

 למרות שהטיפול בכאב כרוני באמצעות קנאביס אינו מתייחס לגורם לכאב, הוא פועל למציאת פתרון לכאב עצמו. כלומר, המטרה בשימוש בקנאביס לצורך טיפול בכאב אינה להגיע לשורש הבעיה שהינה הגורם הכאב ולפטור את החולה מן הכאב לצמיתות, אלא להקל על הכאב ולהביא להקלה זמנית בלבד, שתהפוך להקלה מתמשכת בעזרת טיפול תדיר וקבוע.

עבור רוב הסובלים מכאב כרוני, מדובר בשיפור ענק באיכות החייהם, שכן הכאב הקבוע פוגע למעשה במהלך החשיבה התקין ומרכז את מלוא תשומת הלב של המטופל הסובל. כאב זה מונע מהחולים לתפקוד רגיל ופוגע בכל תחומי החיים, החל מהיעדרות מהעבודה, כעס ומתח ועד לחוסר אנרגיה הפוגע בבני המשפחה ובחיים החברתיים, ומשפיע רבות גם על המצב הנפשי, על איכות השינה ועל התיאבון של החולה.

ישנם נתונים הסטטיסטיים שנאספו באירופה ובמדינות ארה"ב המתירות טיפול בקנאביס, המראים כי  החולים מעדיפים את הטיפול הטבעי בקנאביס על פני משככי הכאבים הממכרים. כאשר הטיפול בקנאביס אפשרי, הסובלים מכאבים כרוניים יעדיפו לרוב לפנות קודם אל הקנאביס מאשר שימוש במשככי כאבים חזקים. במדינות בהן נעשה שימוש בקנאביס רפואי, נצפתה ירידה תלולה במספר המרשמים לתרופות שנופקו לחולים.

 

במחקר שנערך בארץ בקרב מטופלים הסובלים מכאב כרוני, דיווחו כלל הנבדקים כי לקנאביס ישנה השפעה רגשית משמעותית ביותר והשימוש בו מצמצם באופן דרמטי את תחושת חוסר האונים, הדיכאון והחרדה שכאב כרוני יכול ליצור. במקביל דווח על שיפור משמעותי במצב הרוח וההרגשה הכללית של מרבית המטופלים. חלק גדול מהמטופלים מדווחים כי הקנאביס גם פותר קשיים בשינה או בעיות חוסר תיאבון שעשויות להיגרם כתוצאה מן הכאב או מהדיכאון שהוא גורם. רבים מהחולים הצורכים קנאביס, חשפו כי חל שיפור במצב הרוח שלהם, ובהרגשה הכללית, כמו כן נמדדה עלייה ברצון להיות פעילים יותר, ללא הצורך לקבל טיפול תרופתי נוסף בכדי לאזן את מצבם הנפשי.

קנאביס לטיפול בטרשת נפוצה

למרות שהנושא נחקר לעומק, הגורמים לטרשת הנפוצה עדיין אינם ידועים לנו.  טרשת נפוצה הוא מצב דלקתי בו שכבת המיאלין המגוננת על העצבים במערכת-העצבים המרכזית נפגעת.רבים מאלו הסובלים מטרשת נפוצה סובלים גם מכאבים כרוניים המחלישים אותם, לצד רעידות, עוויתות וכיווצים בלתי-רצוניים של השרירים בגוף

השימוש בקנאביס רפואי בקרב חולי טרשת נפוצה הוא נפוץ ורבים מהמטופלים דיווחו כי נוצרה אצלם הקלה משמעותית בהתכווצויות השרירים ובעוויתות הבלתי רצוניות וכמו כן הם חוו הקלה בכאבים. גם במקרים של חולי טרשת נפוצה, השימוש בקנאביס משפר את איכות השינה ורמת התפקוד היומיומי.

קבלת רשיון לנאביס רפואי דורש אישור של הוועדה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, תהליך האורך זמן והרשיון ניתן לזמן מוגבל. לצורך חידוש הרישיון יצטרך המטופל לבקר במרכז לטיפול בכאב אחת לרבעון בצירוף מכתב מהרופא המטפל המצהיר שאינו מתנגד להמשך מתן הטיפול בקנאביס.

 

קנאביס לטיפול במחלות מעיים

  

תיות (IBD) הוא שם כולל לשתי מחלות כרוניות אוטואימוניות - קרוהן (Crohn’s disease) וקוליטיס (Ulcerative Colitis) - מהן סובלים אלפי חולים בישראל.

הסימפטומים של מחלות אלו משבשות את אורח חיי החולה מהקצה אל הקצה ולא פעם הן גורמול לחולים להימנע מיציאה מהבית. הסימפטומים כוללים כאבי בטן קשים, שלשולים, חוסר תיאבון עד פחד מאכילה, חולשה, עייפות כרונית ועוד.

במערכת העיכול שלנו ישנם קולטנים קנבינואידיים רבים שבשילוב עם החומרים הפעילים בקנאביס ובייחוד THC ו-CBD , הראו יעילות גבוהה בהקלה על סימפטומים של מחלות אלו ואף לריפוי שלהם, כאשר השיפור הזה בחיי המטופל נעשה תוך הימנעות מהליך כירורגי ומתופעות הלוואי הרבות האופייניות לתרופות המרשם הקונבנציונליות הנפוצות בשימוש, מדובר בפתרון יעיל במיוחד ובשיפור גדול באורחות החיים של הסובלים.

 

קנאביס לטיפול בפוסט טראומה

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) היא תסמונת נפשית נפוצה הנקראת לעתים בפשטות "פוסט טראומה" או "הלם קרב" ופוגעת בכ-9% מהאוכלוסייה הכללית.

היא מתעוררת בעקבות אירוע טראומטי המערב לחץ קיצוני או חרדה קיומית ממושכת אשר גרמת לסובלים ממנה לחוות סימפטומים הפוגעים בתפקוד שלהם בחברה ומגבירים את תחושת הבידוד ובמקרים רבים הסובלים מפוסט טראומה  בוחרים התנתק ככל האפשר מהחברה ולנעול את עצמם בבית לתקופות ארוכות. השימוש בקנאביס הוכח במחקרים כבעל יכולת להקל על הסימפטומים כמו חרדה ובידוד ולשפר משמעותית את איכות החיים של החולים.


קנאביס לטיפול ב-PTSD

השימוש בקנאביס רפואי נפוץ בקרב מטופלים הסובלים מ- PTSD , ונכון להיום הצטברו מחקרים והוכחות רבות התומכות בשימוש בקנאביס מאחר וביכולתו להקל על הסימפטומים ולשפר את איכות החיים של המטופל.

למערכת האנדוקנבינואידית המצויה בגופינו יש השפעה רבה על תחושות הכאב והחרדה, הלחץ מידת התיאבון ואיכות השינה. בעת השימוש בקנאביס, הקנבינואידים המצויים בו מפעילים רצפטורים במערכת העצבים המשפיעים על אזורי רגיעה וזיכרון במוח, ובכך מפחיתים את נזקי התסמונת ואף עשויים לצמצם ולמתן את התפרצות זכרונות הטראומה ואת עוצמת התסמינים ואפילו להביא להחלמה מלאה במקרים מסויימים.


 

logo בניית אתרים